Yeni Enerji Etiketi Bilgilendirme

1- Enerji Etiketi Yönetmeliği Nedir?


Enerji etiketleri, evsel cihazların enerji tüketimini, performansını ve ürünlerin diğer başlıca özelliklerini tüketicilere doğru ve karşılaştırılabilir şekilde gösterir.


Etiketlerde yer alan tüm bilgiler Avrupa Birliği ve Türkiye yönetmeliklerinde belirtilen test standartlarına dayanmaktadır ve tüm üreticilerin hazırlaması ve sunması gereken zorunlu bir etikettir.


Enerji etiketleri, ürünün kalitesini göstermemekle birlikte ürünün enerji tüketimi, su tüketimi, ses seviyesi, program süresi ve kapasiteleri hakkında tüketiciye bilgi vermektedir.

2- Enerji Etiketi Yönetmeliği Neden Değişmektedir?


Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 1995 yılında imzalanan Gümrük Birliği Anlaşması ile Avrupa Birliği’nde yayımlanan teknik mevzuatların Türkiye’de de uyarlanması kararına varılmıştır. Bu nedenle Avrupa Birliği’nde 2017 yılında yayımlanan Enerji Etiketlemesi Çerçeve Yönetmeliği ile belirlenen ürün gruplarında Yeni Enerji Etiketi geçişi 2021 yılı Mart ayında başlayacak şekilde planlanmıştır.


Tüketicilerin enerji verimli ürünler satın alırken bilinçli seçimler yapmalarına yardımcı olmak ve aynı zamanda endüstriyi daha az enerji tüketen çevre dostu ürünler geliştirmeye teşvik etmek için, enerji etiketlerinin yeni bir ölçeklendirme sistemine ihtiyaç duyduğu ortaya çıkmıştır. Örneğin, mevcut enerji etiketinde çamaşır makinelerinde “A+++” üst limiti yeterli gelmediği için üreticiler “A+++ -20%” gibi söylemleri geliştirmeye başlamıştı. Yeniden ölçeklendirme ile birlikte bu karışıklık artık ortadan kalkmış olacaktır.

3- Hangi Ürünler Bu Değişiklikten Etkilenmektedir?


Yeni yönetmelik kapsamında Mart 2021 tarihi itibarıyla etkilenecek ürünler aşağıdaki gibidir.

  • Buzdolapları
  • Derin Dondurucular
  • Bulaşık Makineleri
  • Çamaşır Makineleri
  • Kurutmalı Çamaşır Makineleri
  • Televizyonlar, Ekranlar


Diğer ürün kategorileri, bu değişiklikten daha sonraki yıllarda etkilenecektir.

4- Yeni Enerji Etiketindeki Temel Farklılıklar


Mevcut enerji etiketlerinin ölçeklendirmesi D ve A+++ arasında olup tüketiciye satılabilir en düşük enerji sınıfı A+’tır (buzdolapları, derin dondurucular, bulaşık ve çamaşır makineleri). Yeni enerji etiketindeki ölçeklendirme ise G ve A (en yüksek) arasında olacaktır.

Yeni enerji etiketinde ayrıca QR kod yer alacaktır. Tüketiciler artık ürünlerle ilgili çok daha fazla bilginin yer aldığı ürün bilgi formuna akıllı cihazları ile QR kodunu okutarak ulaşabilecektir.

Bulaşık ve çamaşır makinelerinde artık yıllık enerji tüketimi bilgileri değil, 100 döngüde tükettiği enerji değeri bilgileri yer alacaktır.

Ayrıca yeni etikette, yeni grafiklerle birlikte ürünler için yeni ses seviyesi sınıflandırması da yer alacaktır. Sınıflandırma A (en sessiz) ile D arasında olacaktır.

5- Yeni ve Mevcut Enerji Etiketi Arasında Bir Bağlantı Var mıdır ve Kıyaslanabilir midir?


Mevcut enerji etiketi ile yeni enerji etiketi arasında doğrudan bir bağlantı bulunmamaktadır. Örneğin, mevcutta A+++ enerji sınıfına sahip bir ürünün, yeni enerji etiketinde hangi enerji sınıfına denk olduğu her zaman kesin bir ifadeyle söylenemez. Ayrıca yeni enerji etiketinin test metotları, mevcut test metotlarından farklıdır ve doğrudan bir kıyas yapılamaz.


Ürünlerin enerji sınıfı ölçeklendirme sistematiği değişmekle birlikte bu durum, ürünlerin enerji verimliliğinin azaldığı anlamına gelmemektedir. Bu bir yeniden ölçeklendirmedir. Önemli olan, ürünün kWh cinsinden tükettiği enerji değeridir.

6- Yeni Enerji Etiketi Yönetmeliğindeki Kritik Uygulama Tarihleri


Yeni enerji etiketi uygulaması, yukarıda belirtilen ürünler için Mart 2021 tarihinden itibaren başlayacaktır. Satıcılar, yeni enerji etiketi yönetmeliğine uygun ürünlerin yeni enerji etiketlerini yönetmelik yayınlandığı tarihten itibaren 14 gün içerisinde yenisi ile değiştirmek ve ürün üzerinde açıkça görülecek şekilde teşhir etmek zorundadır.

7- Ürün Grupları Bazında Yeni Enerji Etiketleri ve Açıklamaları

Buzdolapları ve Derin Dondurucular

Yeni enerji etiketi ile birlikte brüt hacim kavramı artık hayatımızdan çıkarken ürünler üzerinde brüt hacim/net hacim mukayesesi de ortadan kalkacaktır. Yeni enerji etiketlerinin yeni formatında ürünlerde sadece “hacim” bilgisi yer alacak ve bu hacim bilgisi tüketicilerin üründe kullanabileceği net hacim değeri olacaktır. Etiketteki tüm bilgilerin açıklaması altta ifade edilmiştir.

1- QR Kod

2- Tedarikçi Adı ya da Markası

3- Ürünün Modeli

4- A’dan G’ye Enerji Sınıfları

5- Ürünün Enerji Sınıfı

6- Yıllık Enerji Tüketimi (kWh)

7- Dondurucu Bölümü Hacmi (litre olarak)

8- Soğutma Bölümü Hacmi (litre olarak)

9- Ürünün ses gücü ve ses verimlilik sınıfı

10- Yönetmelik Numarası

Çamaşır Makineleri

Mevcut enerji etiketinde yıllık (220 çalışma döngüsü) enerji tüketimi değeri yer alırken yeni enerji etiketinde ürünün 100 çalışma döngüsünde tükettiği enerji değeri yer alacaktır. Enerji tüketimi, su tüketimi, yıkama, sıkma ve durulama verimi sınıfı, ses gücü ve ses seviyesi artık yeni Eko 40-60 programı ile yapılan ölçümlerle beyan edilmektedir. Etiketteki tüm bilgilerin açıklaması altta ifade edilmiştir.

1- QR Kod

2- Tedarikçi Adı ya da Markası

3- Ürünün Modeli

4- A’dan G’ye Enerji Sınıfları

5- Ürünün Enerji Sınıfı

6- Ürünün 100 çalışma döngüsünde harcayacağı güç (kWh)

7- Eko 40-60 programı için kg olarak beyan kapasitesi

8- Bir çalışma döngüsündeki litre olarak su tüketimi

9- Eko 40-60 programında beyan edilen kapasitedeki çalışma süresi

10- Sıkma Verimi Sınıfı

11- Sıkma esnasındaki dB(A) olarak gücü

12- Yönetmelik Numarası

Kurutmalı Çamaşır Makineleri

Yeni enerji etiketinde soldaki değerler tam çevrim (yıkama ve kurutma fonksiyonunun birlikte tamamlandığı döngü), sağ taraftaki değerler ise yıkama fonksiyonundaki değerleri göstermektedir. Etiketteki tüm bilgilerin açıklaması altta ifade edilmiştir.

1- QR Kod

2- Tedarikçi Adı ya da Markası

3- Ürünün Modeli

4- A’dan G’ye Enerji Sınıfları

5- Solda Bir tam Çevrimdeki, Sağda Bir Yıkama Çevrimdeki enerji sınıfı

6- Ürünün Tam Çevrimdeki 100 çalışma döngüsünde harcayacağı güç (kwH)

7- Ürünün Yıkama Çevrimindeki 100 çalışma döngüsünde harcayacağı güç (kwH)

8- Soldaki Tam Çevrim için, Sağdaki Yıkama Çevrimindeki Beyan Edilen Kapasite

9- Soldaki Tam Çevrim için, Sağdaki Yıkama Çevrimi için litre olarak Su Tüketimi

10- Soldaki Tam Çevrim için, Sağdaki Yıkama Çevrimi için Beyan Kapasitedeki Çevrim Süresi

11- Sıkma Verimi Sınıfı

12- Sıkma esnasındaki dB(A) olarak gücü

13- Yönetmelik Numarası

Bulaşık Makineleri

Mevcut enerji etiketinde yıllık (280 çalışma döngüsü) enerji tüketimi değeri yer alırken yeni enerji etiketinde ürünün 100 çalışma döngüsünde tükettiği enerji değeri yer alacaktır. Enerji tüketimi, su tüketimi, çevrim süresi ve ses gücü ölçümleri Eko programı ile yapılan ölçümlerle beyan edilmektedir. Etiketteki tüm bilgilerin açıklaması altta ifade edilmiştir.

1- QR Kod

2- Tedarikçi Adı ya da Markası

3- Ürünün Modeli

4- A’dan G’ye Enerji Sınıfları

5- Ürünün Enerji Sınıfı 6- Eko Programında ürünün 100 çevrimde tüketeceği kWh olarak enerji tüketimi

7- Standart sofra setindeki anma kapasite

8- Eko programı litre olarak su tüketimi

9- Eko programının çevrim süresi

10- Ürünün ses gücü ve ses gücü verimlilik sınıfı

11- Yönetmelik Numarası
Müşteri Hizmetleri

Tüm sorularınız ve yetkili servis hizmeti için 444 77 66 Profilo Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Tüm Ürünler

Hayatı kolaylaştıran Profilo ürünleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Kampanyalar

Fırsat ürünleri ve kampanyaları öğrenmek için tıklayın.